Skip to main content

چرا باید از سیستم‌های اطفا حریق استفاده کنیم؟

بوسیله 1 ژوئن, 2023فوریه 17th, 2024اطفا حریق8 دقیقه - زمان مطالعه

بررسی اهمیت استفاده از سیستم اطفا حریق در سازمان‌ها و مناطق حساس

برای حفظ امنیت جانی و مالی در ساختمان‌ها، آپارتمان‌ها و مراکز تجاری روش‌های مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین آن‌ها استفاده از سیستم‌های اطفا حریق است. این تجهیزات اگر مجهز به جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا باشند به خوبی‌ می‌توانند ایمنی و رفاه ساکنین ساختمان‌ها را تامین نمایند. در گذشته از سیستم‌های قدیمی اطفا حریق مانند کپسول آتش نشانی جهت خاموش نمودن آتش سوزی‌های کوچک در ساختمان‌ها استفاده‌ می‌کردند.

سیستم اعلام و اطفا حریق

این کپسول‌ها دارای یک مخزن فشار استوانه‌ای دستی بودند که مواد خاموش کننده آتش از آن‌ها خارج‌ می‌شد. یکی از رایج‌ترین آن‌ها کپسول آتش نشانی دی اکسید کربن است که یک خاموش کننده چند منظوره محسوب‌ می‌شود. اما امروزه اکثر ساختمان‌ها و مجتمع‌های بزرگ که دارای واحدهای متعددی هستند به نصب سیستم‌های هوشمند اعلام و اطفا حریق‌ می‌پردازند تا هنگام وقوع حوادثی مانند آتش سوزی میزان خسارت و صدمات به اموال و جان افراد به حداقل برسد.

اگر‌ می‌خواهید در مورد ضرورت استفاده از سیستم اطفا حریق اطلاعات بیشتری کسب کنید پیشنهاد‌ می‌کنیم تا پایان این مطلب با پیشگام گستر راتین همراه باشید.

ضرورت استفاده از سیستم اطفا حریق

در ساختمان‌های مسکونی و مجتمع‌های تجاری به علت وجود مواد اشتعال زایی مثل پارچه و چوب در مبلمان چوبی، سرویس‌های خواب، پرده‌های پارچه‌ای و فرش‌ها آتش به سرعت گسترش‌ می‌یابد. اما با نصب سیستم اطفا حریق‌ می‌توان از وقوع چنین حوادثی و بروز هزینه‌های سنگین خسارت جلوگیری نمود. سیستم‌های اطفا حریق هوشمند بوده و حتی در زمانیکه فرد در خانه و یا محل کار حضور ندارد نیز به راحتی‌ می‌تواند امنیت محیط را تامین نمایند.

سیستم اعلام حریق مجهز به سنسورهای دود و دما هستند که همیشه فعال‌اند و و در صورتی که خاموش نشوند به صورت اتوماتیک سیستم اطفا حریق فعال‌ می‌گردد. این سیستم نیز به خوبی در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مهار آتش‌ می‌پردازد. البته لازم است که اشاره کنیم که سیستم‌های اطفا حریق مجهز به سیستم فعال کردن دستی نیز هستند که در صورت نیاز و یا فعال نشدن خودکار آن‌ می‌توانید از حالت دستی آن‌ها استفاده کنید.

اما بهتر است که از سیستم‌های خودکار و بدون مداخله انسانی در تمامی ساختمان‌ها و مجتمع‌های بزرگ استفاده شود زیرا ضمن افزایش ایمنی ساکنان ساختمان در برابر آتش،‌ می‌تواند انتخابی عالی برای مهار آتش در یک ساختمان در مناطق دور افتاده باشد. همچنین سیستم‌های اطفا حریق خودکار گازی‌ می‌توانند خیلی برای صنایع و شرکت‌های حاوی مواد قابل اشتعال مقرون به صرفه باشند. زیرا در هنگام بروز حریق‌ می‌توانند بهترین کارایی ممکن را داشته باشند.

کاربرد انواع سیستم اطفا حریق

به طور کلی سیستم‌های اعلام حریق مجموعه‌ای از تجهیزات الکترونیکی هستند که آشکارسازی حریق و محل آن در اماکن مختلف را بر عهده دارند. این سیستم به محض احساس آتش، دود و حرارت فعال شده و آژیر یا چراغ چشمک زن آن به کار‌ می‌افتد. بدین ترتیب به ساکنین ساختمان هشدار‌ می‌دهد تا مقدمات عملیات اطفا حریق را فراهم نمایند و همزمان سیستم‌ اطفا حریق فرآیند مهار آتش را انجام دهند. سیستم‌های اطفا حریق انواع مختلفی دارند که هر یک دارای کاربردهای خاصی هستند. از جمله کاربرد سیستم اطفا حریق‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

کاربرد و بررسی انواع مختلف سیسیتم اطفا حریق

1- سیستم اطفا حریق با کف یا فوم

از این نوع سیستم‌ اطفا معمولا در مکان‌های پرخطری مانند آشیانه‌های هواپیما، سالن‌های رنگ، انبارهای نگهداری مواد اشتعال زاد و مخازن سوخت استفاده‌ می‌کنند.

2- سیستم اتوماتیک پودر آب یا آب فشان

از سیستم اطفا حریق آب فشان در ساختمان‌ها و مکان‌هایی که مواد هدایت کننده آتش مثل کاغذ، چوب و پارچه نگهداری‌ می‌شود استفاده‌ می‌کنند.

3- سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی

در مکان هایی که استفاده از سیستم اتوماتیک آب یا کف ممکن است به محصولات صدمه بزند از سیستم‌های گازی جهت عملیات اطفا حریق استفاده‌ می‌کنند.

4- سیستم اطفا حریق اتوماتیک پودری

از این نوع سیستم معمولا در اتاق‌های سرور، اتاق کامپیوتر، موتورهای برق و تابلوهای برق استفاده‌ می‌کنند. این سیستم دارای حسگرهای بسیار قوی است و کوچکترین شعله، دود یا حرارتی را تشخیص داده و به سرعت هشدار صوتی را فعال کرده و سیستم اطفا حریق را فعال‌ می‌سازد.

چه زمانی به استفاده از سیستم اطفا حریق گازی نیاز است؟

ضرورت استفاده از سیستم اطفا حریق بیشتر زمانی احساس‌ می‌شود که استفاده از اسپرینکلر آتش نشانی در ساختمان‌ها جهت مقابله با حریق خیلی موثر نباشد.‌ ازاین‌رو لازم است که در موزه‌ها که آرشیوهای ارزشمند تاریخی و مهمی نگهداری‌ می‌شود، برای اطفا حریق اتاق‌های سرور که تجهیزات الکتریکی گران قیمتی وجود دارد و یا در انبارهای ذخیره سازی اقلام فاسد شدنی از سیستم‌های اطفا حریق گازی استفاده گردد. زیرا این سیستم‌ها به خوبی‌ می‌توانند از اموال و دارایی‌های ارزشمند مالکان این ساختمان‌ها در برابر آسیب دیدگی توسط آب محافظت کنند.

توصیه‌ می‌شود که نصب و راه اندازی سیستم اطفا حریق در محل کار یا سکونت خود را فقط به دلیل پیروی از ضوابط از پیش تعیین شده انجام ندهید و برای نصب آن‌ها حتما به موارد مورد نیاز جهت تامین ایمنی محیط توجه داشته باشید. همچنین بهتر است که در زمان انتخاب بهترین سیستم متناسب با نیازهای اطفا حریق مکان مد نظر خود توجه داشته باشید که استفاده از دو روش فعال یا غیر فعال حفاظت در برابر آتش برای مهار کردن آتش کاملا لازم و ضروری است.

دلایل استفاده از سیستم اطفا حریق

از مهم‌ترین دلایل استفاده از سیستم اطفاء حریق‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • تامین امنیت ساکنین در ساختمان‌ها و مشخص نمودن مسیر تخلیه یا پناهگاه در زمان آتش سوزی و یا سایر موارد اضطراری
  • اطلاع رسانی به موقع آتش سوزی در یک سازمان به آتش نشانی وهدایت آن به محل وقوع حریق
  • کاهش دادن تلفات مالی در ساختمان‌هایی که دارای ارزش ذاتی بالایی هستند.
  • در برخی از مواقع از سیستم‌های تشخیص و هشدار حریق به منظور جبران کمبودهای ساختاری در مقابل آتش سوزی و یا ایجاد پوشش ویژه در ساختمان‌های با‌ارزش بالا استفاده‌ می‌کنند.
  • به منظور کاهش میزان خسارت مالی از دست رفته
  • کاهش خطر حریق برای عموم افرادی که در ساختمان‌های ناشناخته زندگی‌ می‌کنند.

به طور کلی استفاده از این سیستم به هر دلیلی که باشد، سیستم اتوماتیک تشخیص و اعلام حریق مجموعه‌ای از دکمه‌های فشاری، دتکتورهای دود، دتکتورهای حرارت و دستگاه‌های هشدار دهنده اعلام حریق در ساختمان را تحت پوشش قرار‌ می‌دهد. بعد از فعال شدن، دستگاه سیگنال‌هایی را که به پنل مرکزی اعلام حریق ارسال‌ می‌کند و دستگاه‌های دیداری و شنیداری مانند صدا و چراغ‌ها فعال‌ می‌شوند تا به این ترتیب عملیات اطفا حریق در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به موقع انجام شود.

سخن پایانی و نتیجه گیری

با توجه به اهمیت و ضرورت استفاده از سیستم اطفا حریق نیاز است که تمامی مراکز کار و مناطق حساس به این سیستم‌ها مجهز شوند. تا به این ترتیب از بروز حوادث ناگوار در آن مکان جلوگیری کنند و میزان خسارت و هزینه‌های ناشی از حریق را به مقدار قابل توجهی کاهش دهند. اما برای تامین ایمنی کامل ساختمان‌ها نصب و راه اندازی این سیستم‌ها باید به صورت اصولی و مطابق با قوانین و استانداردها انجام شود.
دلایل استفاده از سیستم اطفا حریق
برای این منظور نیاز است که فعال سازی سیستم اطفا حریق توسط افراد متخصص و با تجربه و شرکت‌های معتبر صورت گیرد. شرکت پیشگام گستر راتین با ارائه خدمات مشاوره تخصصی و نصب و راه اندازی در زمینه اعلام و اطفا حریق همواره در کنار شماست، تا بتوانید محل کار و سکونت خود را به مناسب‌ترین سیستم اطفا حریق مجهز نمایید. جهت آشنایی بیشتر با خدمات اطفا حریق این مجموعه کافی است به صفحه سیستم‌های اطفا حریق پیشگام گستر راتین مراجعه کنید و اطلاعات کافی و مشاوره تخصصی دریافت نمایید.

5 / 5 - (19 امتیاز)

دیدگاه خود را ثبت کنید