Skip to main content

سیستم اطفا حریق اتاق سرور

بوسیله1 ژوئن, 2023مارس 17th, 2024اطفا حریق14 دقیقه - زمان مطالعه

اطفا حریق اتاق سرور: ضرورتی انکارناپذیر

اطفا حریق اتاق سرور (Server room fire extinguishing system) یکی از بخش‌های بسیار‌مهم تامین‌امنیت تجهیزات‌اتاق سرور و دیتاسنتر است. با توجه به پیشرفت‌هایی که کشور، طی چند سال اخیر در زمینه فناوری اطلاعات و امنیت داده‌ها داشته، سازمان‌ها و ارگان‌های‌دولتی و خصوصی نیز، به‌سمت اجماع بستر شبکه داده و اطلاعات خود در اتاق‌های سرور و دیتا سنترها روی آورده‌اند. در هر سازمانی اطلاعات محرمانه و طبقه‌بندی شده بسیاری وجود دارد، که امنیت و حفاظت فیزیکی از آن‌ها بسیار حائز اهمیت است.‌

سیستم اطفا حریق FM200 در اتاق سرور - دیتاسنترها

به‌همین‌دلیل سازمان‌ها و شرکت‌ها سالانه هزینه سنگینی را به خرید سرور و تجهیزات دیتا‌سنترها اختصاص‌ می‌دهند. در دیتا سنترها کابل‌ها، تابلوهای برق، لوازم الکترونیکی و سیستم‌های سرمایشی متفاوتی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند و هر یک مستعد حریق هستند،به‌همین دلیل احتمال آتش سوزی در اتاق‌های سرور خیلی زیاد است. از‌این‌رو باید تجهیزات و سیستم‌های لازم برای اطفاء حریق اتاق سرور، جهت حفاظت‌از این اطلاعات و داریی‌های با‌ارزش را فراهم کرد. اگر‌ می‌خواهید در مورد اهمیت و ویژگی‌های سیستم اطفا‌حریق اتاق‌سرور اطلاعات بیشتری کسب کنید، تا پایان این مطلب با پیشگام‌گستر‌راتین همراه باشید.

با توجه به اهمیت فوق‌العاده اطفا حریق در اتاق سرور، انتخاب سیستم مناسب و کارآمد از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه به بررسی سیستم‌های مختلف اطفا حریق و مزایا و معایب هر کدام می‌پردازیم.

اهمیت اطفا حریق در اتاق سرور

 • حفاظت از اطلاعات و داده‌های حساس: از دست رفتن اطلاعات و داده‌ها در اثر آتش‌سوزی می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری برای سازمان به همراه داشته باشد.
 • جلوگیری از توقف فعالیت: از کار افتادن اتاق سرور به دلیل آتش‌سوزی می‌تواند منجر به توقف فعالیت سازمان و ضررهای مالی هنگفت شود.
 • حفاظت از تجهیزات گران‌قیمت: تجهیزات موجود در اتاق سرور بسیار گران‌قیمت هستند و در صورت بروز آتش‌سوزی، ممکن است به طور کامل از بین بروند.
 • ایمنی پرسنل: آتش‌سوزی در اتاق سرور می‌تواند خطر جانی برای پرسنل حاضر در محل ایجاد کند.

اتاق سرور چیست؟

اتاق سرور نقطه‌ای مرکزی در یک ساختمان است و طراحی خاصی که برای آن صورت گرفته موجب شده شرایط مناسبی برای ذخیره و نگهداری سرورها، تجهیزات محاسباتی و کامپیوترها داشته باشد. در واقع این اتاق برای نگهداری و محافظت از تجهیزات کامپیوتری مربوط به شبکه، ذخیره اطلاعات، روترها، سوئیچ ها، ارائه دهنده خدمات مبتنی بر اینترنت و … مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. معمولا شرکت‌ها و کسب وکارهای بزرگی که به متمرکز نمودن تجهیزات و زیرساخت‌های کامپیوتری خود نیاز دارند از اتاق سرور استفاده‌ می‌کنند.

اتاق سرور مجهز به سیستم اطفا حریق FM200

ازاین‌رو ایمنی و امنیت این مکان بسیار حائز اهمیت است و وارد شدن هر گونه آسیب و خسارت به آن‌ می‌تواند شرکت را با مشکلات جدی بسیاری مواجه کند، به همین دلیل استفاده از اطفا حریق اتاق سرور را توصیه‌ می‌کنند.

مهم‌‌ترین عوامل ایجاد حریق در اتاق سرور

عوامل متعددی وجود دارد که‌ می‌تواند موجب اتش سوزی در اتاق سرور شود. از جمله این عوامل‌ می‌توان به افزایش دما، اتصال کوتاه در مدارهای الکترونیکی یا لوازم تامین برق، مصرف بیش از حد جریان و … اشاره نمود. اگر علت بروز حریق در اتاق‌های سرور مربوط به حساس بودن تجهیزات کامپیوتر، شبکه و تخریب تجهیرات در دمای بالا باشد احتمال سوختن قطعات الکترونیکی در این فضا خیلی بیشتر خواهد شد.

خطر حریق تجهیزات الکترونیک اتاق سرور

به منظور جلوگیری از بروز حریق از طریق کابل‌ها در دیتا سنتر باید از دتکتور خطی حرارتی در سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور استفاده نمود. زیرا تمامی تجهیزات در اتاق سرور با استفاده از کابل‌ها به یکدیگر متصل شده‌اند و این کابل‌ها در کف اتاق روی یک سینی کابل قرار دارند.‌ از‌این‌رو اگر آتش سوزی رخ دهد خیلی سریع در محل حریق گسترش‌ می‌یابد.

اگر به صورت ناگهانی حرارت در نقطه‌ای از اتاق سرور افزایش پیدا کند، دتکتور خطی حرارتی این افزایش دما را به سرعت حس‌ می‌کند و به پنل اعلام حریق اتاق سرور فرمان‌ می‌دهد و کاربران را از این اتفاق مطلع‌ می‌سازد. بنابراین با توجه عوامل موثر در بروز حریق در اتاق سرور و خطر آتش سوزی که به دلیل وجود تجهیزات الکترونیکی فراوان در این مکان وجود دارد بهتر است که سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی دیتا سنتر و اتاق‌های سرور خود را به سیستم اعلام و اطفا حریق اتاق سرور مجهز نمایند.

ضرورت اطفا حریق اتاق سرور

همانطور که اشاره شد در اتاق‌های سرور برای جلوگیری از وقوع آتش سوزی در کنار سیستم اعلام حریق به سیستم اطفا حریق نیز نیاز است. در واقع در اتاق سرور همواره در دسترس بودن تجهیزات اطفا حریق یک ضرورت است تا در صورت وقوع حریق به سرعت بتوان آن را مهار نمود و از آسیب رسیدن به سرور و تجهیزات دیگر جلوگیری کرد.

از جمله سیستم‌های اطفا حریقی که در اتاق سرور مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد‌ می‌توان به سیستم اطفا حریق کف، آبی و گاز اشاره نمود. اما این سیستم‌ها به دلیل آسیب‌هایی که به سرور و تجهیزات‌ می‌رسانند اصلا توصیه نمی‌شوند. علاوه بر این سیستم‌های اطفا حریق گاز CO2 نیز به علت حذف اکسیژن حریق‌ می‌تواند خیلی برای انسان خطرناک باشد و موجب خفگی پرسنل گردد.

سیستم اطفا حریق FM200 در اتاق سرور

بنابراین‌ می‌توان گفت از بهترین سیستم‌های اطفا حریقی که در اتاق‌های سرور استفاده نمود سیستم اطفا حریق FM200 است. این سیستم‌ها بسیار پرقدرت، ایمن و مقرون به صرفه هستند و‌ می‌توانند بدون آنکه هیچگونه خطری برای انسان و محیط زیست داشته باشند به اطفا حریق بپردازند.  به همین دلیل امروزه خیلی مورد توجه قرار گرفته‌اند و در اکثر مراکز دولتی و خصوصی شاهد استفاده از آن‌ها برای ایمن سازی اتاق‌های سرور هستیم. نیروهای متخصص و مجرب شرکت پیشگام گستر راتین نصب و راه اندازی سیستم‌های اطفا حریق اتاق سرور با گاز FM200 را به صورت کاملا حرفه‌ای و مطابق با قوانین و استانداردها انجام‌ می‌دهند و مراکز دولتی و ارگان‌ها‌ می‌توانند به راحتی از این خدمات استفاده کنند.

بهترین سیستم‌های اطفا حریق گاز در اتاق سرور

از برترین سیستم‌های اطفا حریق گازی که در اتاق‌های سرور مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

·        گاز NEPA2001 – FM200  

گاز FM200 از بهترین و ایمن‌‌ترین گازهایی است که برای اطفا حریق اتاق‌ سرور مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. به دلیل آسیب رسانی گاز هالون به لایه ازون و با توجه به تعهد ایران در قراردهای بین المللی در عدم استفاده از این گاز، بهترین جایگزین از لحاظ خواص فیزیکی و شیمیایی و بر اساس استاندارد NFPA2001 گاز FM200 است. این گاز به دلیل گسترش استفاده از آن در سراسر جهان امروزه از آن به عنوان ماده خاموش کننده اطفا حریق یاد‌ می‌کنند. درصد غلظت این گاز برای فضاهای متفاوت حداقل 5٪ است که بر اساس استانداردهای VDS در عمل‌ می‌تواند 7.5 تا 8 درصد  باشد.

 • گازNEPA12-CO2

یکی دیگر از سیستم‌های اطفا حریق گازی که در اتاق‌های سرور مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد گاز CO2 است. گاز دی اکسید کربن به صورت غیر سمی، غیر قابل احتراق و سنگین‌تر از هوا است و با چگالی 1.5 هادی الکتریسیته نیست. مکانیزم عملکرد این گاز هنگام حریق به این صورت است که ابتدا با خفه کردن آتش و تشکیل یک لایه سنگین و مقاوم مانع از عبور هوا‌ می‌شود و پس از آن با رقیق نمودن اکسیژن هوا در اطراف محوطه حریق و سرد کردن آتش موجب خاموش شدن آن‌ می‌گردد.

از مهم‌‌ترین ویژگی‌های این گاز‌ می‌توان به این موضوع اشاره نمود که هیچگونه خسارتی به تجهیزات موجود در محیط حریق نمی‌رساند.‌ از‌این‌رو در مواقعی که دستگاه‌ها و مواد با ارزشی دچار آتش سوزی‌ می‌شوند‌ می‌تواند نسبت به سایر خاموش کننده انتخاب بهتری باشد.  این گاز برای حریق‌های الکتریکی و الکترونیکی معمولا مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. زیرا مانع از هدایت جریان برق شده و از خرابی و اتصال سایر مواد و تجهیزات جلوگیری‌ می‌کند.

·       سیستم اطفا حریق آیروسل –NFPA 2010

بر اساس استاندارد  NFPA2010 خاموش کننده آیروسل دو نوع دارد.

 1. متراکم – CONDENSED
 2. پراکنده – DISPERSED

این دو نوع خاموش کننده ذراتی کوچکتر از 10 میکرون دارند. اما در نوع پراکنده ذرات با گاز GAS HALOCARBON OR AN INERT تحت فشار قرار‌ می‌گیرند. در میان سه سیستم اطفا حریق ذکر شده، اطفا حریق گاز FM200 به دلیل خواصی بی نظیر، ایمنی و سلامت بالایی که دارد‌ می‌تواند بهترین گزینه برای اتاق‌های سرور باشد و نسبت به سایر سیستم‌ها عملکرد و تاثیرگذاری بیشتری دارد.

مزایای سیستم اطفا حریق گاز FM200

این سیستم اطفا حریق اتاق سرور دارای برتری‌ها و مزایای بسیاری نسبت به سایر سیستم‌های اطفا حریق گازی است. از جمله مزایای این سیستم‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • از قدرت اطفا حریق بالایی برخوردار است.
 • این گاز سمی نیست و هیچگونه آثار نامطلوبی حین تخلیه بر روی افرادی که در آن مکان مستقر هستند و همچنین بر روی تجهیزات اداری ندارد.
 • گاز FM200 هادی الکتریسیته نیست.
 • بعد از اتمام فرآیند اطفا حریق اثر خورندگی روی اشیا و دستگاه‌های برقی و الکترونیکی نمی‌گذارد.
 • بر روی حریق‌های کلاس‌های A,B,C,D,K اثر گذاشته و به خوبی آن‌ها را مهار‌ می‌کند.
 • از قدرت نفوذ بالایی برخوردار است و به خوبی در تمامی منافذ و زوایای دستگاه‌ها راه‌ می‌یابد.
 • با توجه به ماهیت گازی که دارد بعد از اتمام فرآیند اطفا حریق اثری بر روی محیط باقی نمی‌گذارد.
 • ترکیبات شیمیایی این گاز به گونه ای است که میزان کلریدریک اسید ناشی از سوخت مواد PVC را به کمترین میزان ممکن‌ می‌رساند.

سیستم اطفا حریق عامل تمیز FM200 - اتاق سرور
با توجه به تمامی این مزایا و ویژگی‌ها‌ می‌توان گفت اطفا حریق اتاق سرور با استفاده از گاز FM200‌ می‌تواند یکی از بهترین و کاربردی‌‌ترین روش‌ها باشد.

چرا از سیستم اطفا حریق اتاق سرور FM200 استفاده کنیم؟

تا کنون به بررسی اهمیت سیستم اطفا حریق اتاق سرور و انواع گازهای خاموش کننده حریق موثر و مناسب پرداختیم. با توجه به ویژگی ها، مزایا و معایب هر یک از این گازها‌ می‌توان گفت گاز F200 نسبت به سایر انواع خاموش کننده انتخاب ایده آل تری است. زیرا این گاز در حجم پایینی مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد و به سیلندر و فضای کمتری نیاز دارد. از دیگر دلایل انتخاب این گاز به عنوان بهترین اطفا حریق اتاق سرور‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • سرکوب نمودن حریق در کمتر از 10 ثانیه
 • جلوگیری از گسترش سریع آتش سوزی و آسیب دیدگی کمتر تجهیزات
 • کنترل آتش سوزی ناشی از تجهیزات الکتریکی
 • جایگزینی عالی برای هالون 1301
 • فشار ذخیره سازی پایین و تخلیه بی صدا
 • عایق جریان الکتریکی
 • عدم ایجاد برودت شدید بعد از تخلیه
 • نیاز به سیلندرهای خیلی کم برای ذخیره سازی گاز
 • عدم کاهش چشمگیر اکسیژن بعد از تخلیه
 • عدم تاثیر نامطلوب بر لایه ازون
 • هزینه‌های تعمیر مناسب
 • امکان پر نمودن مجدد، راحت و مقرون به صرفه بودن

بنابراین‌ می‌توان گفت سیستم اطفا حریق FM200 دارای هزینه‌های جانبی بسیار کمی است و از ایمن‌‌ترین و قوی‌‌ترین سیستم‌های اطفا حریق محسوب‌ می‌شود. لازم است که اشاره کنیم این گاز به عنوان یک سیستم پاک طبقه بندی شده است و کاملا ایمن و بی‌خطر خواهد بود.

طراحی سیستم اطفا حریق اتاق سرور برای گاز FM200

سازمان‌های دولتی و ارگان‌های خصوصی که‌ می‌خواهند اتاق سرور خود را به سیستم اطفا حریق مجهز نمایند باید آن را با شرکت‌های متخصص و فعال در این حوزه مانند شرکت پیشگام گستر راتین که سابقه‌ای درخشان دارد بسپاراند تا به بهترین شکل ممکن و با استفاده از کمترین هزینه ایمنی این مکان را تامین کنند. در طراحی سیستم اعلام و اطفا حریق در اتاق سرور بر اساس استانداردهای بین المللی باید به موارد زیر توجه نمود.

تست حسگر دود سیستم اطفاحریق اتاق سرور

 • طول، عرض و ارتفاع محل بر اساس متر مکعب
 • بررسی سقف و کف کاذب اتاق
 • انتخاب سیستم سرمایشی مناسب و محاسبه سرعت پرتاب باد
 • طراحی مسیر عبور رک‌ها و اتاقک سرد
 • دمای کاری اتاق بیم 20 الی 24 درجه سانتی گراد
 • اتاق هایی که باید سیستم اطفا حریق داشته باشند تعیین شود.
 • مشخص سازی محل عبور کابل‌ها از سقف یا کف
 • بررسی ارتفاع منطقه ای که دیتا سنتر در آنجا راه اندازی شده نسبت به سطح دریا
 • غلظت محیط بر اساس استاندارد در کلاس C که‌ می‌تواند عددی بین 7 تا 9 باشد.

برای چه مکان هایی سیستم اطفا حریق FM200 مناسب است؟

با توجه به قدرت خاموش کنندگی بالای این سیستم و خاصیت سمی کمی که دارد معمولا در مکان‌های بسته مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. از جمله اماکنی که‌ می‌توان در آن‌ها از این سیستم اطفا حریق استفاده نمود‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اتاق سرور و رایانش مرکزی
 • اتاق‌های مانیتورینگ و کنترل
 • محل نگهداری تجهیزات مخابراتی
 • مراکز آرشیو اسناد و مدارک و بایگانی
 • مراکز انبارش و ذخیره سازی داده‌ها
 • مراکز نگهداری مواد و تجهیزات پزشکی و دارویی
 • موزه‌ها و نمایشگاه‌ها

خرید سیستم اطفا حریق اتاق سرور

سیستم اعلامواطفا حریق اتاق سرور از ضروری‌‌ترین تجهیزات برای دیتا سنترها و اتاق‌های سرور در سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف است. زیرا با استفاده از این سیستم‌ می‌توانند امنیت داده‌ها و اطلاعات خود را تامین نمایند و از آسیب رسیدن به تجهیزات شبکه که هزینه هنگفتی بابت آن پرداخته اند جلوگیری نمایند. بنابراین خرید و راه اندازی سیستم‌های اطفا حریق با کیفیت و استاندارد بسیار حائز اهمیت است.
اطفا حریق اتاق سرور بوسیله سیستم FM200
برای این منظور سازمان‌ها‌ می‌توانند از خدمات شرکت پیشگام گستر راتین که به صورت تخصصی در زمینه تجهیزات اعلام و اطفا حریق و ارائه بهترین راه حل‌ها فعالیت دارد استفاده نمایید. این مجموعه با بهره گیری از نیروهای متخصص و با تجربه خود و استفاده از پیشرفته‌‌ترین سیستم‌ها و تجهیزات روز دنیا خدمات نصب، راه اندازی، سرویس و نگهداری سیستم‌های اطفا حریق را در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن ارائه‌ می‌دهد و همواره در کنار شماست تا بتوانید با دریافت بهترین خدمات مجموعه خود را ایمن نمایید.

4.9 / 5 - (73 امتیاز)

دیدگاه خود را ثبت کنید