Skip to main content

قیمت فوم آتش نشانی

بوسیله12 نوامبر, 2023فوریه 28th, 2024اطفا حریق7 دقیقه - زمان مطالعه

عوامل مهم در قیمت فوم آتش نشانی

قیمت فوم آتش نشانی با توجه به عوامل مختلفی مانند: نوع فوم، حجم، مشخصات و برخی موارد دیگر می‌تواند دچار تغییر شود که در زمان خرید این محصول باید تمامی این موارد را مد نظر قرار داد. فوم آتش نشانی یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی است که برای ایجاد ایمنی و محافظت در برابر حریق به‌کار می‌رود، این ماده به‌صورت ترکیبی از آب، هوا و نوعی عامل فوم‌زا تولید می‌شود.

استفاده از فوم آتش نشانی و ماده عامل فوم زا

در صنایع پتروشیمی، مجتمع‌های تجاری و مسکونی، کارخانه‌‌ها و بسیاری مکان‌های دیگر استفاده از فوم آتش نشانی از اهمیت بالایی برخودار است که باعث می‌شود توجه به قیمت این محصول نیز مهم تلقی شود.

منظور از فوم آتش نشانی چیست؟

فوم آتش نشانی ترکیبی متشکل از حباب‌های فشرده و پایدار است که با توجه به برخورداری از چگالی کم‌تر در مقایسه با ترکیبات هیدروکربنی مانند نفت، می‌تواند با ایجاد پوشش روی سطح مواد اشتعال‌زا باعث اطفای حریق شود. ویژگی‌هایی مانند برخورداری از قدرت چسبندگی بالا، مقاومت گرمایی مطلوب و جلوگیری از انتشار بخارهای قابل اشتعال باعث می‌شود تا استفاده از فوم آتش نشانی در مکان‌هایی که در معرض احتمال آتش‌سوزی هستند بسیار مهم و ضروری باشد.

نحوه عملکرد فوم آتش نشانی چگونه است؟

باید این را در نظر داشته باشید که هنگام بروز حریق در یک محل، فوم آتش نشانی برای اینکه قادر به مهار آتش باشد چندین عملکرد اصلی را ارائه می‌دهد که به شرح زیر است:

عملکرد فوم آتش نشانی در سرکوب آتش

  • خنک‌کردن ماده سوختنی: بر اثر فرایندهای تبادل حرارتی که در هنگام استفاده از فوم آتش نشانی انجام می‌شود، می‌توان انتظار داشت که دمای ماده سوختنی کاهش پیدا کند.
  • جلوگیری از انتشار بخارهای قابل اشتعال: یکی دیگر از عملکردهایی که فوم آتش نشانی ایجاد می‌کنید این است که در زمان بروز حریق مانند یک پوشش روی ماده سوختنی قرار می‌گیرد و از این طریق مانع انتشار بخارهای قابل اشتعال و تشدید آتش می‌شود.
  • جلوگیری از رسیدن اکسیژن به مواد اشتعال‌زا: وجود اکسیژن عامل مهم و اصلی برای بروز آتش‌سوزی است که استفاده از فوم آتش نشانی در زمان ایجاد حریق، مانع از رسیدن این عنصر به مواد سوختنی می‌شود.
  • جلوگیری از بازگشت آتش: درصورتی‌که فوم آتش نشانی مورد استفاده از کیفیت بالایی برخوردار باشد این امکان را به‌وجود می‌آورد تا از طریق ایجاد یک لایه محافظ مانع از بازگشت آتش و بروز الکتریسیته ساکن شود.

با در نظر گرفتن تمامی عملکردهای مناسبی که این محصول ایجاد می‌کند، درصورتی‌که به‌دنبال بررسی قیمت فوم آتش نشانی هستید لازم است که چندین معیار مهم و اصلی را در نظر بگیرید که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

چه عواملی روی قیمت فوم آتش نشانی تاثیرگذار است؟

در زمانی که قصد خرید تجهیزات اطفای حریق را داشته باشید بدون شک توجه به قیمت فوم آتش نشانی به‌عنوان یکی از معیارهای مهم برای شما در نظر گرفته می‌شود که عوامل مختلفی می‌تواند روی آن تاثیزگذار باشد و به شرح زیر هستند:

عوامل تاثیر گذار روی قیمت فوم آتش نشانی

تاثیر حجم و ظرفیت بر قیمت فوم آتش نشانی

به‌طور کلی فوم آتش نشانی براساس نیاز شما در حجم و ظرفیت مختلفی به فروش می‌رسد که این مورد می‌تواند به‌عنوان یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت نهایی محصول در نظر گرفته شود. باید به این مسئله توجه کنید که فضای بزرگی مانند کارخانه‌‌های صنعتی به‌طور معمول برای راه‌اندازی تجهیزات اطفای حریق به حجم و ظرفیت بیشتری از فوم آتش نشانی نیاز دارند و بر همین اساس قیمت نهایی نیز افزایش پیدا می‌کند.

نوع فوم آتش نشانی

یکی دیگر از نکات مهم و اساسی که بر روی تعیین قیمت نهایی فوم آتش نشانی تاثیر گذار است توجه به نوع محصول خواهد بود که معمولا فوم‌ها با ترکیب شیمیایی متنوعی در بازار عرضه می‌شوند و هر کدام هزینه متفاوتی دارند. برای دسته‌بندی فوم‌های آتش نشانی از معیارهای مختلفی استفاده می‌شود که شامل مواد تشکیل‌دهنده، نوع حباب تولیدشده، نحوه عملکرد و انبساط حجمی این مواد است که انتخاب هر کدام از آن‌ها قیمت نهایی را مشخص می‌کند.

تجهیزات همراه فوم آتش نشانی

برای استفاده از فوم آتش نشانی در مکان‌های مختلف نیاز به استفاده از تجهیزاتی مانند خطوط انتقال، پمپ‌ها و انواعی از دستگاه‌های دیگر است که هزینه تهیه این تجهیزات روی قیمت نهایی محصول افزوده خواهد شد.

هزینه‌های حمل‌ونقل فوم آتش نشانی

از دیگر مسائلی که باید در رابطه با تعیین قیمت فوم آتش نشانی مد نظر قرار دهید فاصله میان محل خرید این محصول تا مکان مورد نظر شما است که هزینه‌های حمل‌ونقل را مشخص می‌کند.

تاثیر کیفیت مواد اولیه بر قیمت فوم آتش نشانی

کیفیت مواد اولیه مورد استفاده برای ساخت فوم آتش نشانی را نیز باید به‌عنوان یک عامل تاثیرگذار بر قیمت این محصول دانست، بر همین اساس هر چقدر مواد به‌کار رفته برای تولید فوم مرغوب‌تر باشد هزینه بالاتری به‌دنبال دارد.

داشتن تاییدیه‌ها و استانداردهای ضروری فوم آتش نشانی

برای تولید فوم‌های آتش نشانی از استانداردها و تاییدیه‌های مختلفی استفاده می‌شود و تعدادی از آن‌ها شامل ISO و UL است که نشان‌دهنده کیفیت، ایمنی و کارایی مناسب محصول خواهد بود. باید این را در نظر داشته باشید که به‌کارگیری این تاییدیه‌ها و استانداردها نیازمند طی‌کردن مراحل بیشتر و تامین مواد اولیه باکیفیت‌تر برای تولید فوم است که در نهایت منجر به افزایش قیمت می‌شود.

تاییدیه های و استانداردهای فوم آتش نشانی

نکات مهم برای خرید فوم آتش نشانی

باید به این نکته توجه کنید که شما با پرداخت مبلغی در ازای خرید فوم آتش نشانی، باعث بالابردن امنیت جانی و مالی برای خود و اطرافیانتان می‌شوید به همین دلیل باید نکات مهمی را برای این منظور در نظر بگیرید که عبارت‌اند از:

  • شما باید نوع محیط، وسایل قابل اشتعال در فضا و دیگر نیازهایی که برای مهار آتش در یک مکان لازم است را مد نظر قرار دهید و سپس نسبت به خرید فوم آتش نشانی اقدام کنید.
  • برای پیداکردن فوم مناسب بهتر است با افرادی که در این زمینه تخصص دارند مشورت کنید تا محصولی باکیفیت و مرغوب را خریداری کنید.
  • با توجه به اینکه قیمت فوم آتش نشانی با توجه به شرکت‌تولیدکننده ممکن است متفاوت باشد، باید از قیمت چندین مرجع معتبر مطلع شوید.

جمع‌بندی

قیمت فوم آتش نشانی به‌عنوان یکی از محصولات مهم و کاربردی که برای اطفای حریق مورد استفاده قرار می‌گیرد براساس معیارهای مختلفی همچون نوع فوم، استانداردهای مورد استفاده برای تولید، حجم و برخی موارد دچار تغییر می‌شود. فوم آتش نشانی از طریق 4 عملکرد اصلی خود مانع از گسترش آتش در محل مورد نظر می‌شود و در زمان خرید لازم است که نکات مهمی را برای اطمینان از کیفیت و عملکرد مناسب فوم مد نظر قرار دهید.

5 / 5 - (6 امتیاز)

دیدگاه خود را ثبت کنید